A cukorbetegségről


A visszafordíthatatlan betegség?

Fontos tények

A cukorbetegek száma elsősorban az alacsony és közepes jövedelmű országokban az utolsó 30-35 évben a többszörösére nőtt a felnőttek körében.

A cukorbetegség a vakság, a veseelégtelenség, a szívroham, a stroke és az alsó végtag amputációjának fő oka.

A magas vércukorszint súlyos esetben halálhoz is vezethet.

A cukorbetegség kezelhető és szövődményei elkerülhetők vagy késleltethetők az étrend, a fizikai aktivitás, a gyógyszeres kezelés és a rendszeres szűrés és kezelés révén.

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség olyan krónikus állapot, amely akkor fordul elő, ha a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint vagy a szervezet nem tudja hatékonyan használni az előállított inzulint. Az inzulin egy hormon, amely szabályozza a vércukorszintet. A hiperglikémia vagy a megemelkedett vércukorszint a nem kontrollált cukorbetegség általános eredménye, amely az idő múlásával súlyos károsodást okozhat a szervezet számos rendszerében.

A cukorbetegség olyan éhgyomri vércukorszint, amely 7,0 mmol / l vagy annál nagyobb.

1. típusú cukorbetegség

Az 1. típusú diabétesz (serdülőkori vagy gyermekkori diabétesz) az inzulinszekréció hiánya, és napi inzulin injekciót igényel. Az 1. típusú cukorbetegség oka nem világos, és a meglévő ismeretek használatával nem lehet megakadályozni.

A tünetek közé tartozik a túlzott vizelet kiválasztás, szomjúság, gyakori éhség, fogyás, látásvesztés és fáradtság. 

2. típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegséget ( felnőttkori cukorbetegség) a szervezetnek az inzulin hatékony használatára való képtelensége okozza. A cukorbetegek nagy része világszerte 2-es típusú cukorbeteg, elsősorban a túlsúly és a fizikai aktivitás hiánya miatt.

A tünetek hasonlóak lehetnek az 1. típusú diabéteszhez, de gyakran nem nyilvánvalóak. Ennek eredményeképpen a cukorbetegség gyakran csak hosszú évek után diagnosztizálható, és emiatt komplikációk léptek fel.

A közelmúltig ez a fajta cukorbetegség csak felnőtteknél volt megfigyelhető, de a gyermekek körében is nőtt az előfordulása.

3. Terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség esetében a vércukorszint a normálisnál magasabb, de a cukorbetegség diagnosztikai értéke alatt van. A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb a szövődmények kockázata a terhesség és a szülés során. Ők és gyermekeik is fokozottan veszélyeztettek a 2. típusú diabétesz kialakulásában.

A terhességi cukorbetegséget általában már a terhesség alatti szűréseken diagnosztizálják, nem pedig a tünetek megjelenése után.

Károsodott glükóz tolerancia és csökkent glükóz szint

A csökkent glükóz tolerancia és a csökkent glükóz szint olyan közbenső állapotok, amelyekben a szervezet vércukorszintje a normális és a diabéteszes vércukorszint között van. A glükóz toleranciájú vagy éhgyomri glükóz hiányos betegek esetében nagy a kockázata a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, bár ez nem elkerülhetetlen.

Melyek a diabétesz általános következményei?

  • A szívroham és a stroke kockázata két-háromszorosára nő.

  • A láb idegkárosodása csökkent véráramlással együtt növeli a lábfekélyek, fertőzések és végül amputáció valószínűségét.

  • A diabéteszes retinopátia(retina-bántalom) a vakság egyik fő oka.

  •  A cukorbetegség a veseelégtelenség legfőbb oka.

Hogyan csökkenthetjük a cukorbetegség kockázatát?

  • egészséges súly

  • fizikai aktivitás

  • egészséges táplálkozás

  • dohányzás kerülése

Diagnózis és kezelés

A korai diagnózist viszonylag olcsó vércukor-vizsgálat segítségével lehet elvégezni.

A cukorbetegség megelőzése étrendi és fizikai aktivitást, valamint a vérerek károsodását okozó vércukorszint és egyéb ismert kockázati tényezők csökkentését jelenti. A dohányzásról való kilépés fontos a szövődmények elkerülése érdekében.

A már kialakult cukorbetegség kezelése:

  • Vércukorszint ellenőrzése, különösen az 1. típusú diabéteszes betegeknél.

( Az 1. típusú diabéteszes betegeknek inzulin injekcióra van szükségük, a 2-es típusú cukorbetegek orális gyógyszereket is szedhetnek.)

  • Vérnyomás szabályozás
  • Lábápolás
  • Retinopátia szűrése és kezelése (vakságot okoz)
  • Diabéteszhez kapcsolódó vesebetegség korai jeleinek és kezelése.

 

 

Tetszett a cikk?

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

EgészségVilága cikkajánló

További cikkek »

 

 

 

 

EgészségVilága cikkajánló

További cikkek »