Mikor hatékonyabbak a vérny.csökkentők?

Mikor hatékonyabbak a vérny.csökkentők?


A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatékonyabbak, ha lefekvés előtt veszik be

Akkor fejtik ki legjobban a hatásukat a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, ha lefekvés előtt szedik őket - ezt állapította meg egy nagyszabású, hosszú távú kutatás, amelynek eredményeit a European Heart Journal folyóirat közölte.

 A kutatás megállapította, hogy a tabletták jobban védenek a

szívroham és agyvérzés ellen, ha lefekvés előtt veszik be, mintha
reggel szedik őket. A szakértők szerint a test biológiai órája,
illetve természetes 24 órás ritmusa megváltoztatja a szervezet
válaszát a gyógyszerre.
Egyre több bizonyíték van arra, hogy számos különböző gyógyszer,
köztük a szívproblémákra szedett tabletták jobban fejtik ki
hatásukat, ha a nap egy bizonyos időszakában szedik őket.
A BBC News által ismertetett tanulmányban a magas vérnyomás
miatt gyógyszert szedőket vizsgálták. A kutatásban több mint 19 ezer
páciens vett részt.

A pácienseket véletlenszerűen két csoportra osztották, az egyik
csoport reggel, a másik este, lefekvés előtt vette be a
vérnyomáscsökkentő gyógyszert. A kutatók a következő öt vagy több
évben figyelemmel kísérték a résztvevőket. Kiderült, hogy a
gyógyszerüket este szedőknél fele akkora volt a kockázata, hogy
szívinfarktust kapnak, szívrohamban meghalnak, vagy agyvérzésük lesz.
A vérnyomásnak rendes körülmények között éjszakára csökkennie
kell, amikor pihenünk és alszunk. Ha nem ez történik, és továbbra is
magas marad, az a szakemberek szerint megnöveli a szívroham és az
agyvérzés kockázatát.

 A kutatás eredményei arra utalnak, hogy az este bevett gyógyszer

a magas vérnyomásban szenvedő betegeknél segít a vérnyomás rendben
tartásában az éjszakai órákban. A gyógyszereiket este szedő csoport
tagjainak lényegesen alacsonyabb volt az átlagos vérnyomása éjszaka
és nappal is, és éjszakára jobban lement a vérnyomásuk, mint
azoknak, akik reggelente vették be a pirulát.
Ramon Hermida professzor, a spanyolországi Vigói Egyetem
kutatója szerint jó volna, ha az orvosok ennek megfelelően
instruálnák a betegeket. "Nem kerül semmibe, és sokak életét
megmentheti" - hangsúlyozta.
A jelenlegi ajánlások a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatban
nem térnek ki arra, hogy mikor kell szedni a gyógyszert. De Hermida
professzor szerint sok orvos általában azt ajánlja, hogy a páciensek
reggel vegyék be, arra gondolva, hogy akkor nappal csökken a
vérnyomás.

A kutatás azonban világosan kimutatta, hogy azoknak, akik
rendszeresen este vették be a gyógyszerüket, sokkal jobban sikerült
kordában tartani a vérnyomását, mint azoknak, akik reggel vették be.
És ami a legfontosabb: jelentősen csökkent a magas vérnyomás okozta
problémák okozta megbetegedés vagy halálozás kockázata.
A professzor hozzáfűzte, hogy további kutatással kell igazolni
az eredményeket, amelyeket különböző népességcsoportokkal végeznek
és azt is figyelembe veszik, hogy milyen vérnyomáscsökkentő
tablettákat szednek.

A Brit Szívalapítvány szakértője ugyanakkor figyelmeztetett:
mielőtt valaki változtatna a gyógyszerszedési időpontján, keresse
fel a háziorvosát, és konzultáljon vele. "Lehet valamilyen
különleges indoka is annak, hogy egy gyógyszer bevételét reggelre
vagy estére írja fel az orvos" - mondta.

Forrás: MTI 2019. október 24

Fotó: pixabay.com

Tetszett a cikk?

 

 

EgészségVilága cikkajánló

Az öngyógyítás ABC-je:
Egészség, Egészség cikkek
Az öngyógyítás ABC-je – az alapoktól a legfontosabb szabályokig.
Győzni születtél!
Egészség, Egészség cikkek
Az élet nem mindig könnyű, és azt gondolhatod, hogy a nehézségek, amelyeket cipelsz, nagyobbak, mint amit elbírsz.
A fenyőrügyszirup készítése
Egészség, Egészség cikkek
Hihetetlenül eredményesen használható megfázások esetén a fenyőrügyből készített szirup
Halhatatlanok 4. rész Florence Nightingale / Lámpás Hölgy
Halhatatlanok, Világ Halhatatlanjai
Amikor megérkezett a scutari-i katonai kórházba, borzalmas állapotokat talált: mocskos ágynemű, patkányok, hián ...
Fejfájás enyhítése
Egészség, Egészség cikkek
A rendszeres folyadékfogyasztással megelőzhetjük a fő fájdalmát, de hamarabb el is múlik ha elegendő vizet fog ...
A máriatövis pozitív hatásai
Népi gyógyászat, Gyógynövénytár
A máriatövis egy igénytelen növény, mely eredetileg gyomnövény volt, és bárhol szinte megterem.
A cukorbetegségről
Egészség, Betegségek
A cukorbetegség a vakság, a veseelégtelenség, a szívroham, a stroke és az alsó végtag amputációjának fő oka.
Székrekedés tünetei és kezelése
Egészség, Betegségek
Segít a székrekedés elkerülésében, ha reggel, felkelés után egy bögre meleg folyadékot iszik.
Ép testben ép lélek
Egészség, Egészség cikkek
A jó lelki egészségnek örvendő emberre jellemző, hogy képes megbirkózni a külső tényezőkkel

További cikkek »